Keďže v prípade ďiaľkového príjmu je rozhodujúcim faktorom kvality prijímaného signálu pomer užitočného signálu a šumu, je potrebné venovať najväčšiu pozornost výberu kvalitnej antény a predzosilňovača (naše predzosilňovače sa vyznačujú šumovým číslom 1.1dB), pretože o 3 dB väčší zisk antény nie je možné nahradit ani tým najkvalitnejším predzosilňovačom. V prípade nehomogénneho (nerovnomerného) poľa však nie vždy platí, že čím väčšia anténa, tým kvalitnejší príjem a preto niekedy s krátkou anténou dosiahneme lepšie výsledky ako pri použití dlhej (30-prvkovej) antény.


Obr. 1 Bloková schéma merania úrovne signálu
(klikni pre detail)



Obr. 2 Graf závislosti napätia VC od veľkosti vstupného vf signálu

Aby bolo možné dosiahnuť prijateľných výsledkov pri diaľkovom príjme, je potrebné poznať čísla kanálov prijímaných signálov a ich úroveň (väčšinou sa udáva v jednotkách dBμV. Ďalej popíšem veľmi jednoduchú metódu, ako je možné úroveň signálu aspoň približne určiť. Potrebujeme prenosný televízny prijímač z ktorého vyvedieme napätie automatického vyrovnávania citlivosti (AVC). Jeho veľkosť je závislá od intenzity prijímaného signálu a pohybuje sa v rozmedzí 1-9V (použitý ČB TV prijímač MERKUR). Závislosť napätia AVC od intenzity vstupného vf signálu je na obr.2. Keďže potrebujeme merať aj nižšie úrovne prijímaného signálu, zaradíme pred televízny prijímač priebežný zosilňovač so ziskom 20dB (typ PZ20), čím budeme schopní zmerať úroveň 47dBμV a viac, alebo ešte do antény umiestnime predzosilňovač so ziskom 15dBμV (typ1ZP-UHF-AT) Takto budeme schopný zmerať úroveň 32dBμVa viac.
UPOZORNENIE: Pozor na silné miestne vysielače, ktoré môžu značne znehodnotiť meranie, pretože aj tieto budú uvedenými zosilňovačmi zosilnené a môže nastať ich prebudenie.

Prečo je potrebné poznať úroveň jednotlivých signálov?
1. Každý predzosilňovač, resp.zosilňovač je charakterizovaný okrem zisku a šumu aj veľmi dôležitým parametrom: vybuditeľnosť (udávaná v jednotkách dBμV). Tento údaj nám určuje, aké maximálne výstupné napätie je schopný príslušný zosilňovač spracovať bez skreslenia. Pri prekročení tejto hodnoty už nie je zaručená správna funkcia a zosilňovač už nepracuje v rámci predpísaných paramerov (na TVP naladíte príslušný program aj na miestach, kde v skutočnosti nevysiela - napr. signál STV2 je takmer všade) alebo sa v niektorých prípadoch môže aj rozkmitať (pri ladení TVP je niekde obrazovka úplne tmavá).

PRÍKLAD: Máme priebežný zosilňovač s vybuditeľnosťou 102dBμV. Aké max.napätie možeme priviesť na jeho vstup, ak zosilnenie je G=20dB?
RIEŠENIE: Max.vstupné napätie = Vybuditeľnost - Zisk = 102 dBμV - 20 dB = 82dBμV

UPOZORNENIE: Pri použití širokopásmových zosilňovačov je potrebné si uvedomiť, že zosilňujú určité spektrum signálov, čo znamená, že okrem užitočných signálov zosilňujú aj signály, ktoré nesledujeme, a ktoré možu byť podstatne silnejšie a preto pri voľbe širokopásmového zosilňovača treba poznať okrem úrovne užitočných signálov aj úroveň rušiacich signálov.

2. Základnou podmienkou správnej funkcie zlučovača je, aby úroveň jednotlivých signálov na vstupe bola rovnaká, čo bez znalosti intenzity jednotlivých signálov nie je možné zabezpečiť.

Zásady pri návrhu anténneho systému

  • Najlepší zosilňovač je samotná anténa, preto jej výberu venujeme najväčšiu pozornosť.
  • Pri diaľkovom príjme vždy použijeme nízkošumový anténny predzosilňovač a tento umiestnime priamo do anténnej krabičky, alebo čo najbližšie k anténe.
  • Pri zlučovaní prijímaných signálov treba zabezpečiť, aby úroveň jednotlivých signálov bola rovnaká. Toto zabezpečíme použitím priebežných zosilňovačov, filtrov (odlaďovače, priepusty) a útlmových článkov.
  • Dbáme na to, aby úroveň jednotlivých signálov na vstupe každého televízneho prijímača pripojeného na anténny zvod nebola menšia ako 60dBμV